Plusy a mínusy laboratorně pěstovaných diamantů

25. února 2024

Pokud přemýšlíte nad výběrem zásnubního prstenu, jedna z otázek, kterou si musíte zodpovědět je, jaký diamant zvolit. Vybírat můžete z přírodního, ale i laboratorně vytvořeného diamantu, který v poslední době nabírá na popularitě. Přečtěte si náš obsáhlý článek, díky kterému více porozumíte výhodám i nevýhodám těchto diamantů, pochopíte vzájemné rozdíly a i jejich vlastnosti. V závěru vám tak nebude dělat problém vybrat ten kámen, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Laboratorně vytvořené diamanty, známé také jako uměle vytvořené, laboratorně pěstované nebo zkráceně lab-grown diamanty, vznikají v přísně kontrolovaných laboratořích pomocí pokročilých technologií. Obliba těchto drahokamů prudce vzrostla díky etickým a udržitelným výhodám, které nabízejí (ve srovnání s přírodními diamanty).

Proces vzniku lab grown diamantů

Laboratorně pěstovaný diamant vzniká dvěma způsoby:

  1. pomocí velkého tlaku a vysoké teploty (HPHT)
  2. anebo pomocí chemického napařování (CVD)

HPHT metoda napodobuje proces vzniku diamantů v přírodě tím, že vystaví „diamantový zárodek“ tepelnému tlaku, který byl poprvé použit pro průmyslové účely v 50. letech 20. století. CVD metoda probíhá tak, že se tento počáteční „zárodečný krystal“ umístí do vakuové komory plné zahřátých vodíkových a uhlíkových plynů. Jakmile se při stanovené teplotě rozloží, začne kolem nich krystalizace, která způsobí růst, jehož výsledkem je vznik diamantu.

Rozdíl mezi laboratorně vytvořenými a přírodními diamanty

Jak se laboratorně vytvořené drahokamy liší od svých přirozeně se vyskytujících protějšků? A jaké rozdíly z hlediska vzhledu a kvality lze mezi oběma typy pozorovat? Laboratorně vytvořené diamanty jsou svými fyzikálními a optickými vlastnostmi k nerozeznání od přírodních kamenů. Jsou prakticky totožné. Díky nejnovějším technologickým procesům je jejich vznik mnohem kratší, a to namísto miliardy let, pouze desítek dní. V čem se diamanty liší, je jejich hodnota. Zatímco tradiční diamanty mají tendenci v průběhu času svoji hodnotu přirozeně zhodnocovat, laboratorně vytvořené diamanty nemůžeme považovat za investiční záležitost. Důvod je prostý, množství přírodních diamantů časem klesá, ale laboratorní diamanty se budou i nadále vyrábět.

Výhody lab-grown diamantů

Diamanty vytvořené člověkem poskytují etické a udržitelné řešení a jsou cenově dostupnější než tradiční těžené diamanty. Proč je tomu tak? Přitažlivost těchto drahokamů pramení ze skutečnosti, že při jejich těžbě nedochází k narušení biotopů volně žijících živočichů a rostlin, jako je tomu při těžbě přírodních diamantů. Díky tomu je jejich původ mnohem šetrnější k životnímu prostředí než u běžných drahých kamenů získaných konvenčním způsobem.

1. Jsou etické a udržitelné

Těžba diamantů v povrchových i podzemních dolech zatěžuje přírodu, zejména v důsledku odlesňování, znečišťování vody a velké uhlíkové stopy, která vzniká v průběhu energeticky náročných procesů. Kromě toho může těžba ohrozit volně žijící živočichy a narušit ekosystémy, což má škodlivý dopad na biologickou rozmanitost a negativní vliv na místní komunity. Narozdíl od nich vznikají lab grown diamanty v přísně kontrolované výrobě, a i díky tomu dochází k nižší uhlíkové stopě. Jejich výroba eliminuje potřebu destruktivních těžebních postupů a snižuje spotřebu energie a emise uhlíku. Je však důležité si uvědomit, že k výrobě lab grown diamantů je i tak stále zapotřebí velké množství energie a její udržitelnost se může lišit v závislosti na výrobních postupech každé laboratoře. Lab grown diamanty jsou také udržitelnější volbou pro klenotníky, kteří upřednostňují etický přístup ke svým šperkům a zároveň ke svým zákazníkům.

2. Jsou cenově dostupnější

Diamanty vypěstované v laboratoři jsou v diamantovém průmyslu stále oblíbenější díky své cenové dostupnosti a kvalitě. Obvykle stojí o 40-95 % méně než přírodní diamanty podobné velikosti a kvality – například jeden karátový laboratorně vytvořený diamant se může prodávat za cenu kolem 1 200 USD, zatímco jeho přírodní protějšek by byl mnohem dražší. Ceny laboratorních kamenů se mohou lišit v závislosti na velikosti, a také na barvě čistoty nebo výbrusu.

3. Rozmanitost a barevnost lab grown diamantů

Barevné lab grown diamanty se vyrábějí pomocí pokročilých technologických postupů, které napodobují přírodní podmínky, za nichž diamanty vznikají. Tyto diamanty získávají své zářivé barvy přidáním stopových prvků během růstu, jako je bór pro modré odstíny nebo dusík pro žluté. Oproti přírodním diamantům tak můžete získat nekonečné množství barevných variant. Pokud jde o čistotu, laboratorně pěstované diamanty obvykle vykazují vynikající čistotu díky kontrolovanému prostředí, v němž vznikají, a často vykazují minimální vnitřní vady nebo inkluze ve srovnání se svými přirozeně se vyskytujícími protějšky.

Nevýhody laboratorně vytvořených diamantů

I při nákupu lab grown diamantů musíte vzít v potaz několik potenciálních nevýhod. Tou je jejich hodnota, legitimnost nebo nasycenost trhu v průběhu let. Než učiníte konečné rozhodnutí, je vhodné se nad těmito otázkami zamyslet.

1. Zachování hodnoty

Laboratorně pěstované diamanty jsou považovány za cenově dostupné drahokamy a velmi oblíbené pro jejich etický původ. Ve srovnání s přírodními kameny však stále panuje určitá nejistota ohledně zachování jejich hodnoty. To lze přičíst především větší nabídce, která je aktuálně k dispozici. Pokud plánujete zakoupit diamant jako investiční příležitost, pak pro vás nejsou lab grown diamanty vhodnou volbou. Jejich množství bude postupem času přibývat, ale dostupnost přírodních diamantů bude stále nižší.

2. Vnímaná pravost laboratorních diamantů

Laboratorně vyrobené diamanty získávají stále větší uznání díky svým shodným fyzikálním, chemickým a optickým vlastnostem ve srovnání s těmi přírodními. Nedostatek autenticity spojený s laboratorními variantami může pro mnoho zákazníků snižovat jejich hodnotu. I když je někteří nemusí považovat za pravé drahokamy, stále jsou žádoucí volbou pro zásnubní prsteny i další šperky. Tyto třpytivé alternativy mají všechny stejné prvky jako přírodně vytvořené exempláře pod povrchem naší země, ale oproti nim jsou za dostupnou cenu.

Laboratorně pěstované diamanty vs. ostatní syntetické varianty

Při výběru diamantových šperků je nutné rozlišovat lab grown diamanty od dalších vzácných drahokamů, jako je kubická zirkonie nebo moissanit. Lab grown diamanty jsou svým chemickým složením a charakterem srovnatelné s přírodními diamanty, zatímco ty druhé pouze vypadají podobně, ale jsou vyrobeny z úplně jiných látek.

Složení a vlastnosti

Laboratorní diamanty jsou vytvořeny se stejným uspořádáním atomů uhlíku jako přírodní diamanty, což jim dává identické fyzikální vlastnost, včetně vysoké tvrdosti a odolnosti. Naopak simulanty diamantu, jako je kubická zirkonie nebo moissanit, mají odlišné chemické složení, které vede k tomu, že jsou mnohem měkčí.  A právě to je jeden z hlavních důvodu, proč jsou laboratorní diamanty vhodnější volbou pro každodenní nošení, protože ve srovnání s jinými syntetickými napodobeninami mají větší trvanlivost.

Vzhled a trvanlivost

Laboratorní a přírodní diamanty jsou od sebe okem k nerozeznání. Díky své dlouhé životnosti jsou oba ideální volbou pro zásnubní prsteny i všechny ostatní šperky. Naproti tomu jejich syntetické napodobeniny lze rozpoznat často pouhým pohledem. Kubická zirkonie po čase působí zakaleným dojmem, ztrácí svůj třpyt a snadno se poškrábe.

Hledání renomovaného zdroje

Ať už se jedná o laboratorně pěstované, nebo přírodní diamanty je nezbytné najít důvěryhodný zdroj, u kterého nakoupíte. Udělejte si průzkum a vyberte si internetového prodejce nebo klenotníka, který poskytuje diamanty certifikované špičkovými gemologickými laboratořemi, jako jsou GIA (Gemological Institute of America) a IGI (International Gemological Institute). Nezapomeňte si důkladně prověřit recenze zákazníků, posoudit pověst a důvěryhodnost společnosti, abyste se při pořizování obou typů diamantů mohli rozhodnout na základě správných informací.

Výběr vhodného kamene

Při rozhodování výběru diamantu zvažte faktory, jako jsou osobní preference a rozpočet, a zároveň zhodnoťte výhody a nevýhody přírodních diamantů ze zemského povrchu nebo laboratorně vytvořených kamenů. Pokud zvážíte všechny aspekty, určitě se rozhodnete, který kámen je pro vás nejvhodnější.

Přečtěte si také:

Objevte jedinečnou krásu laboratorních diamantů

Objevte jedinečnou krásu laboratorních diamantů

Laboratorně vypěstované diamanty se staly převratnou novinkou ve šperkařském průmyslu a poskytují designerům příležitost k vytvoření jedinečných a inovativních šperků. Od nestandardních tvarů, zářivých barev až po moderní brusy – laboratorně pěstované diamanty nově...

Laboratorní diamanty v zásnubních prstenech

Laboratorní diamanty v zásnubních prstenech

V centru rušných měst i uprostřed klidné přírody se odehrává tichá revoluce ve světě zásnubních prstenů. Pryč jsou doby, kdy diamanty byly výhradně produktem geologických procesů v přírodě. Objevuje se nový trend, který jiskří inovacemi a udržitelností: laboratorně...